loading

Szkolenie Cisco CCNA (Design & Build Enterprise Networks) – Laboratorium


Cześć, dzisiaj trochę o laboratorium, które macie do dyspozycji na szkoleniu “Design & Build Enterprise Networks”. Nie bez przyczyny terminy poruszane na szkoleniu DBEN odnoszą się do szkolenia Cisco CCNA. Technologie omawiane podczas szkolenia dotyczą jednocześnie i wprost zagadnień potrzebnych do zdania egzaminu Cisco CCNA, dlatego mając do dyspozycji nasza konfigurację laboratoryjną masz okazję przetestować swoje umiejętności na szkoleniu jak i przed egzaminem (niebawem wspomnę o możliwości skorzystania z naszych pod-ów we własnym zakresie – nie tylko przed egzaminem CCNA).

Co wchodzi w skład laboratorium?

Konstrukcja pojedynczego pod-u laboratoryjnego, czyli zestawu narzędzi: urządzeń, systemów operacyjnych, maszyn wirtualnych itp. nie bierze się znikąd. Liczba i rodzaj urządzeń musi spełniać określone wymagania funkcjonalne, czyli wsparcie dla technologii omawianych na naszym kursie jak i na egzaminie Cisco CCNA. Przykładem jest router Cisco serii ISR 2800 z zainstalowanym IOS w wersji Advanced IP Services. Ten zestaw funkcjonalny pozwala w pełnym zakresie obsłużyć mechanizmy omawiane na szkoleniu CCNA Routing & Switching, jak również CCNA Security. Przełączniki, które ma do dyspozycji uczstnik to Cisco Catalyst 3560 oraz Cisco Catalyst 2960X, czyli najpopularniejsze przełączniki dostępowe wykorzystywane w warstwie dostępowej (access) w sieciach na całym świecie. IOS na przełącznikach to LAN Base, czyli znów featureset, który wystarcza do zaimplementowania wszystkich mechanizmów na poziomie CCNA R&S, CCNA Security (a także CCIE oraz CCNP SWITCH).

Jak wygląda POD?

POD, czyli pełne pojedyncze stanowisko laboratoryjne DBEN składa się z:

  • 3 routerów Cisco ISR 2800
  • 3 przełączników 3560 i 2960X
  • Maszyny wirtualnej z systemem operacyjnym Windows 7 lub 10
  • Serwera testowego z uruchomionymi usługami http/s, ftp, itp. Windows Server 2008R2 lub 2012

Uwaga, traktujemy każdy POD 3×3 jako kompletne stanowisko dla pojedynczego uczestnika w przypadku, gdy: uczestnik korzysta z POD-a sam zdalnie, lub jest na szkoleniu sam.  Wynika to z ułożenia specyficznej topologii dla przetestowania konkretnego scenariusza szkoleniowego. Np. wykorzystując 3 przełączniki sprawdzisz specyficzne scenariusze mechanizmu Spannig Tree Protocol,  skonfigurujesz elekcję DR, BDR w OSPF albo sprawdzisz zachowanie next hop self BGP. Jeśli uczestników jest liczba parzysta, każdy dostaje do zarządzania min. 1 lub 2 routery ISR oraz 1 lub 2 przełączniki Catalyst, a specyficzne scenariusze testują wszyscy razem.

Skąd się bierze akurat taka konfiguracja?

Bez owijania, zależy nam na komforcie każdego uczestnika i jego samodzielności w rozwiązywaniu zadań. Tylko wtedy jesteśmy skuteczni w przekazywaniu wiedzy, a to z kolei prowadzi do satysfakcji obu stron, instruktora i uczestnika.

Wskazówka: Sprawdzaj, czy dana akademia sieci lub firma szkoleniowa “upycha” 2 lub więcej uczestników przy jednym podzie laboratoryjnym. To może oznaczać grę na ilość, niekoniecznie dbając o jakość.. i jak taką znajdziesz, daj mi znać 🙂

Bez kategoriiPoziom Cisco CCNAPoziom PodstawowyRouting & Switching

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *